ستاره اوریگامی رابین (Robin Star) یکی از انواع ستاره‌هایی است که در دسته بندی اوریگامی ماژولار قرار می گیرد. پیش از این در کازیه راجع به اوریگامی ماژولار صحبت کردیم و آموزش چند شکل اوریگامی ماژولار را با هم دیدیم. ستاره‌ای که در تصویر زیر می‌بینید توسط ماریا سینایسکایا (Maria Sinayskaya) طراحی شده‌‌ است. همانطور که پیش از این اشاره شد٬ ساختن واحدهای اشکال اوریگامی ماژولار معمولا ساده است و با کمی دقت در مرحله اتصال قطعه‌ها به یکدیگر می‌توان به راحتی اشکال اوریگامی مدولار را ساخت. با ترکیب کاغذهای رنگی مختلف می‌توان شکل‌های متنوعی از این ستاره ساخت و در روزهای گرم تابستان به عنوان زیر لیوانی شربت خنکی که برای پذیرایی از خودمان درست کرده‌ایم٬ استفاده کرد. آماده‌اید که با هم یک ستاره‌ی رابین بسازیم؟

ستاره اوریگامی رابین origami Robin Star

ستاره اوریگامی رابین

 آموزش واحد ستاره اوریگامی رابین

ستاره اوریگامی رابین از اتصال هشت واحد مشابه ساخته شده که برای ساختن هرکدام از این واحد‌ها به یک کاغذ مربعی شکل نیاز داریم.

أموزش ستارهء رابین

أموزش ستارهء رابین

در اولین مرحله از ساخت واحد ستاره اوریگامی رابین٬ مربع را از یک قطر تا می‌زنیم و باز می‌کنیم٬ سپس نیمه سمت راست را طوری تا می‌زنیم که ضلع سمت راست بر خط تای قطری منطبق شود.

أموزش ستارهء اوریگامی رابین- مرحلهء اول

أموزش ستارهء اوریگامی رابین- مرحلهء اول

 

در مرحلهء بعد٬ کاغذ را از روی خط چین مشخص شده در شکل زیر تا می‌زنیم و باز می‌کنیم٬ سپس خط چین مشخص شده در گوشه سمت چپ شکل را تا می‌زنیم.

أموزش ستارهء اوریگامی رابین- مرحلهء  دوم

أموزش ستارهء اوریگامی رابین- مرحلهء دوم

در مرحلهء سوم از ساخت ستاره اوریگامی رابین٬ کاغذ را ار روی خط تای ایجاد شده در مرحله قبل تا می‌زنیم و بعد از آن مثلث پایین شکل را نیز به سمت داخل تا می‌زنیم. سپس شکل را ۹۰ درجه به سمت راست می‌چرخانیم و از روی خط چین مشخص شده تا می‌زنیم٬‌برای دیدن تصویر واضخ‌تر می‌توانید روی عکس کلیک کنید.

أموزش ستارهء اوریگامی رابین- مرحلهء  سوم

أموزش ستارهء اوریگامی رابین- مرحلهء سوم

 

در این مرحله٬ کاغذ را از روی خط چین مشخص شده به سمت پشت تا می‌زنیم. سپس همزمان با تا زدن خط قرمز رنگ به سمت داخل٬ خط چین مشکی مشخص شده را به سمت بیرون تا می‌زنیم تا در نهایت شکلی مشابه تصویر آخر داشته باشیم.

أموزش ستارهء اوریگامی رابین- مرحلهء  چهارم

أموزش ستارهء اوریگامی رابین- مرحلهء چهارم

در این قسمت ساخت واحد ستارهء اوریگامی رابین به پایان می‌رسد و برای ساخت این ستارهء اوریگامی نیاز به هشت واحد مشابه داریم.

واحدهای ستارهء اوریگامی رابین

واحدهای ستارهء اوریگامی رابین

اتصال واحد‌های ستارهء اوریگامی رابین

برای اتصال واحدهای ستاره٬ ابتدا دو واحد را مطابق شکل کنار یکدیگر قرار می‌دهیم٬ قسمتی که با خطوط قرمز رنگ مشخص شده باید  زیر قسمت مشخص شده از کاغذ مشکی با خطوط آبی رنگ قرار بگیرد و سپس مطابق مرحلهء قبل تا زده شود.

واحدهای ستارهء اوریگامی رابین

واحدهای ستارهء اوریگامی رابین

 

به همین ترتیب سایر واحد‌ها به هم متصل می‌شوند. در تصویر زیر می‌توانید پشت و روی ستارهء رابین را مشاهده کنید.

واحدهای ستارهء اوریگامی رابین

واحدهای ستارهء اوریگامی رابین

امیدوارم از ساختن این ستارهء اوریگامی پر کاربرد لذت برده باشید.