اوریگامی چیست

وبلاگ ما

اوریگامی چیست

,
در اوریگامی چیست؟، درباره اوریگامی
,

در خاطرات کودکی بیشتر ما اثری از موشک‌ها و قایق‌های کاغذی پیدا می‌شود. یک تشت آب کافی بود تا قایق کاغذی به سمت سرزمین‌های ناشناخته راهی شود. آسمان هم همیشه برای پرواز موشک‌های کاغذی باز بود. آن روزها  اگر کسی از ما می‌پرسید اوریگامی چیست ٬ شاید جواب ما “نمی‌دانم” بود ولی با کمک کاغذ و تا برای سرگرم کردن خود کاردستی‌های ساده‌ای می‌ساختیم. به جز موشک و قایق کاغذی٬ لیوان و کلاه و قورباغه هم از کاردستی‌هایی بودند که به کمک کاغذ و تا می‌ساختیم.

اوریگامی چیست
اوریگامی

اوریگامی چیست ؟

اوریگامی (折り紙-origami) از ترکیب دو واژهء ژاپنی اورو به معنی تا زدن و کامی به معنی کاغذ بوجود آمده است. اوریگامی را بیشتر به عنوان یک هنر ژاپنی می‌شناسند ولی امروزه در نقاط مختلف جهان هنرمندانی وجود دارند که طرح‌های جدیدی را برای درست کردن شکل‌های مختلف اوریگامی خلق می‌کنند.

با استفاده از اوریگامی کاردستی‌های تزیینی و کاربردی متنوعی می‌توان ساخت. این کاردستی‌ها ممکن است اسباب‌بازی‌های کاغذی ساده ای مانند قایق و موشک اوریگامی یا حیوانات مختلف باشند٬ که برای کودکان جذابیت بیشتری دارد. می‌توان اشکال تزیینی مختلفی را متناسب با چیدمان محیط با استفاده از اوریگامی ساخت٬ برای مثال گل‌های کاغذی یا اشکالی که به کمک اوریگامی مدولار ساخته می‌شوند. درنای اوریگامی یکی از شناخته شده‌ترین کاردستی‌هایی است که با استفاده از اوریگامی می‌توان ساخت. درنای اوریگامی به عنوان نماد صلح شناخته شده و بر اساس افسانه‌های قدیمی ژاپنی با ساختن هزار درنای کاغذی٬ یک آرزوی فرد برآورده می‌شود.

شکل‌های مختلف اوریگامی
شکل‌های مختلف اوریگامی

 کاربرد اوریگامی چیست ؟

همانطور که پیش از این اشاره شد٬ از اشکال اوریگامی می‌توان برای تزیین استفاده کرد. کم هزینه بودن تهیه اشکال اوریگامی٬ یاعث شده این اشکال گزینه‌ای مناسب برای تزیین فضاهای مختلف باشند. همچنین اشکال مختلف اوریگامی برای هدیه دادن یا تزیین هدایا مناسب هستند و بیشتر افراد از دریافت هدیه‌های دست‌ساز خوشحال می‌شوند. ولی کاربرد اوریگامی محدود به این موارد نیست. امروزه در دنیای مد از اوریگامی برای طراحی لباس‌های متفاوت استفاده می‌شود. اوریگامی در طراحی وسایل منزل نیز کاربرد دارد و با کمک اوریگامی می‌توان وسایلی طراحی کرد که برای خانه‌های کوچک مناسب و کاربردی باشند.

کاربرد اوریگامی در طراحی لباس
کاربرد اوریگامی در طراحی لباس

برای مشاهدهء لباس‌هایی که با الهام از اوریگامی طراحی شده‌اند می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید. اگر می‌خواهید با کاربرد اوریگامی در طراحی وسایل منزل آشنا شوید٬ می‌توانید به نوشته‌ای که در کازیه با همین موضوع منتشر شده٬ مراجعه کنید. اگر علاقه‌مند هستید که چند شکل سادهء اوریگامی درست کنید٬ می‌توانید این نوشته‌ها را ببینید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز مشخص شده اند*

X