راهنمای ساخت ماهی قرمز اوریگامی برای سفره هفت سین

وبلاگ ما

راهنمای ساخت ماهی قرمز اوریگامی برای سفره هفت سین

سال نو کم کم نزدیک می‌شود و بیشتر ایرانیان هم این روز‌ها در تکاپوی آماده شدن برای مراسم نوروز هستند. چیدن سفره هفت سین یکی از این سنت‌های زیبا است که توسط ایرانیان اجرا می‌شود و این روز‌ها سفره‌های هفت سین زیادی را می‌بینیم که برای استقبال از بهار در مغازه‌ها و شرکت‌ها چیده شده‌اند. هنگام دید و بازدید عید هم در بیشتر خانه‌ها سفره هفت‌سین‌های قشنگی را می‌بینیم که متناسب با ذوق و سلیقه اهالی خانه تزیین شده‌اند.

امروزه در اثر فعالیت‌های انسان و استفاده بی‌رویه از منابع طبیعی تغییراتی در محیط زیست ایجاد شده که نتایج آن بر هیچ یک‌ از ما پوشیده نیست. یکی از آشکارترین نشانه‌های آسیب به محیط زیست پدیده‌هایی مانند گرد و غبارها و خشک شدن یک به یک تالاب‌ها و دریاچه‌ها هستند. انقراض گونه‌های مختلف جانوری هم از دیگر اثرات آسیب به محیط زیست است. شاید برای مقابله با بسیاری از این پدیده‌ها کاری از دست تک تک ما برنیاید٬ ولی این دلیل مناسبی برای سهل انگاری در دیگر موارد نیست. کارهای کوچک و ساده‌ای هستند که هر یک از ما با انجام دادنش می‌توانیم از آسیب بیشتر به محیط زیست پیشگیری کنیم. یکی از همین کارهای کوچک ساده حذف ماهی قرمز از سفره‌های هفت سین است.

شاید با خودتان فکر کنید که یک ماهی قرمز کوچک چه آسیبی برای محیط زیست دارد؟ بسیاری از ماهی‌های قرمزی که در هنگام نوروز زینت‌بخش سفره‌های هفت سین ما هستند با اتمام نوروز به آب‌های جاری فرستاده‌ می‌شوند.

  •  حجم زیاد ماهی‌های قرمز روانه شده به آب‌ها باعث می‌شود تا منابع موجود برای حیات سایر موجودات بومی که در آب‌های هر منطقه زندگی می‌کنند محدود شود و بسیاری از این موجودات از بین بروند.
  • ممکن است این ماهی‌ها ناقل انگل‌ها و بیماری‌های مختلفی باشند و رها شدن آن‌ها در آب باعث آلودگی منابع آبی می‌شود.
  • با رها سازی ماهیان قرمز تخمهای آماده شده توسط ماهیان قرمز خورده می شود بنابراین جمعیت گونه های آبزی تحت تاثیر این ماهیان قرار می گیرد. (منبع)

علاوه بر این‌ها٬ جالب است بدانید که ماهی قرمز جز سفره هفت سین نبوده و در منابع تاریخی اشاره‌ای به حضور ماهی قرمز در سفره هفت سین نشده است.

می توانیم به جای ماهی قرمز زنده٬ با کمک اوریگامی ماهی‌ قرمز کاغذی بسازیم و با یک نخ از بالای تنگ٬ ماهی کاغذی را بیاویزیم و در سفره هفت سین قرار دهیم. ماهی کاغذی نیاز به آب هم ندارد و به نوعی در مصرف آب هم صرفه جویی کرده‌ایم و نگران مردن ماهی هم نیستیم.

آماده اید که یک ماهی کاغذی بسازید؟

ماهی قرمز اوریگامی
ماهی قرمز اوریگامی

آموزش ماهی قرمز اوریگامی

بیشتر اشکال اوریگامی تنها با تا زدن کاغذ ساخته می‌شوند ولی برای ساختن ماهی اریگامی علاوه بر کاغذ مربعی به یک قیچی هم نیاز داریم.

آموزش ماهی قرمز اوریگامی
آموزش ماهی قرمز اوریگامی

 

در مرحله اول ساخت ماهی قرمز اوریگامی کاغذ را از قطر تا می‌زنیم.

آموزش ماهی قرمز اوریگامی - مرحله اول
آموزش ماهی قرمز اوریگامی – مرحله اول

 

در مرحله بعدی مثلث ایجاد شده را از وسط تا می‌زنیم و باز می‌کنیم. سپس  دو نیمه‌ء پایینی مثلث را به سمت بالا تا می‌زنیم طوری که بر خط وسط شکل منطبق شوند.

‍آموزش ماهی قرمز اوریگامی - مرحله دوم
آموزش ماهی قرمز اوریگامی – مرحله دوم

 

در مرحله سوم ساخت ماهی قرمز اوریگامی٬ دو مثلث در سمت راست و چپ شکل ایجاد شده که هر یک از آنها را از روی خطوط مشخص شده در شکل به سمت پایین تا می‌زنیم. و بار دیگر از روی خطوط مشخص شده در شکل به سمت بالا تا می‌زنیم.

آموزش ماهی قرمز اوریگامی - مرحله سوم
آموزش ماهی قرمز اوریگامی – مرحله سوم

 

در این این مرحله از ساخت ماهی قرمز اریگامی لایهء رویی مثلث بالایی شکل را از روی خط چین مشخص شده به سمت پایین تا می‌زنیم و سپس از خط وسط شکل یک بار دیگر به سمت پایین تا می‌زنیم.

آموزش ماهی قرمز اوریگامی - مرحله چهارم
آموزش ماهی قرمز اوریگامی – مرحله چهارم

 

حالا برای ادامه ساخت ماهی کاغذی به کمک قیچی نیاز داریم٬ از روی خط چین های قرمز مشخص شده در تصویر زیر کاغذ را می‌بریم٬ سپس مثلث بالایی را به سمت پشت شکل تا می‌زنیم. در تصویر زیر شکل پشت و جلوی کاغذ را در این مرحله می‌بینید.

آموزش ماهی قرمز اوریگامی - مرحله پنجم
آموزش ماهی قرمز اوریگامی – مرحله پنجم

 

حالا شکل را از داخل باز می‌کنیم و گوشه‌های کناری شکل را  همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده به هم می‌رسانیم و تا می‌زنیم.

آموزش ماهی قرمز اوریگامی - مرحله ششم
آموزش ماهی قرمز اوریگامی – مرحله ششم

 

در این مرحله برای ساختن ماهی اوریگامی گوشه سمت راست شکل را تا می‌زنیم و باز می‌کنیم٬ این تا از قسمتی شروع می‌شود که در مرحله پنجم کاغذ را بریدیم. سپس مثلث ایجاد شده را به سمت داخل شکل تا می زنیم.

آموزش ماهی قرمز اوریگامی - مرحله هفتم
آموزش ماهی قرمز اوریگامی – مرحله هفتم

 

ماهی کاغذی ما تقریبا آماده است٬ برای درست کردن دم ماهی قسمت سفید رنگ سمت راست کاغذ را به سمت بیرون بر می‌گردانیم.

آموزش ماهی قرمز اوریگامی - مرحله هشتم
آموزش ماهی قرمز اوریگامی – مرحله هشتم

تبریک می‌گم به همن راحتی شما توانستید یک ماهی کاغذی بسازید. امیدوارم با جایگزین کردن ماهی کاغذی با ماهی قرمز زنده در سفره هفت سین یک قدم کوچک در جهت آسیب کمتر به محیط زیست برداریم.

2 دیدگاه

آواتار نویسنده

مهین دخت عسکری

ممنون از راهنمایی واموزش شما موفق باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز مشخص شده اند*

X