راهنمای ساخت موشک کاغذی

وبلاگ ما

راهنمای ساخت موشک کاغذی

,
در آموزش اریگامی، اسباب بازی، متوسط، موشک‌ها
,

موشک کاغذی یکی از کاردستی‌های ساده اوریگامی است که زیاد ساخته می‌شود. بچه‌ها هنگامی که سر کلاس درس از حرف‌های معلم کلافه می‌شوند٬ با کاغذی که همیشه در دسترس است موشکی می‌سازند و مشغول بازی با موشک می‌شوند تا کلاس تمام شود. برای کودکانی که آرزوی پرواز و خلبان شدن را در سر دارند موشک کاغذی یک هواپیمای پیشرفته است که خودشان به عنوان بهترین خلبان دنیا هدایت آن را بر عهده دارند. با استفاده از اوریگامی می‌توان موشک‌های مختلفی ساخت. موشک های کاغذی ممکن است برای بیشتر ما به عنوان یک وسیله برای بازی و سرگرمی شناخته شده باشد ولی مهندس‌های هوافضا از موشک‌های کاغذی برای بررسی آیرودینامیک پرواز استفاده می‌کنند. اول اسفند امسال هم یک مسابقه پرتاب موشک کاغذی در اصفهان برگزار شده . شما هم می‌توانید به راحتی یک مسابقه پرتاب موشک با اطرافیانتان برگزار کنید در ادامه این نوشته می‌توانید آموزش یک موشک کاغذی نیمه حرفه‌ای را در چند مرحله ساده ببینید.

آموزش موشک کاغذی - کازیه
آموزش موشک کاغذی – کازیه

آموزش موشک کاغذی

برای ساختن موشک کاغذی به یک کاغذ مستطیل شکل نیاز داریم. کاغذهای A4 و A5 برای ساخت موشک مناسب هستند.

آموزش موشک کاغذی - کازیه
آموزش موشک کاغذی آموزش موشک کاغذی – کازیه

در اولین مرحله ساخت موشک اوریگامی کاغذ را از وسط تا می‌زنیم و باز می‌کنیم. سپس گوشه های بالایی کاغذ را مطابق تصویر طوری تا می‌زنیم که اضلاع بالای شکل بر خط تای وسط کاغذ منطبق شوند.

آموزش موشک کاغذی - مرحله اول - کازیه
آموزش موشک کاغذی – مرحله اول – کازیه

در مرحله بعدی برای ساخت موشک کاغذی بار دیگر کاغذ را طوری تا می‌زنیم که اضلاع مثلثی که تشکیل شده بر خط وسط شکل منطبق شوند.

آموزش موشک کاغذی - مرحله دوم - کازیه
آموزش موشک کاغذی – مرحله دوم – کازیه

حالا تمام تاهای قبلی را باز می‌کنیم. سپس مطابق تصویر زیر٬ ابتدا خط قرمز رنگ مشخص شده را به سمت داخل تا می‌زنیم. بعد از آن خط آبی را به

سمت بیرون تا می‌زنیم. این کار را برای سمت دیگر کاغذ نیز تکرار می‌کنیم.

آموزش موشک کاغذی - مرحله سوم - کازیه
آموزش موشک کاغذی – مرحله سوم – کازیه

در این مرحله از ساخت موشک کاغذی دو مثلث در قسمت بالای شکل داریم. هر یک از مثلث‌ها را از روی خط چین قرمز رنگ مشخص شده به سمت داخل تا می‌زنیم. حالا یک مثلث بالای شکل تشکیل شده که آن را به سمت داخل تا می‌زنیم

آموزش موشک کاغذی - مرحله چهارم - کازیه
آموزش موشک کاغذی – مرحله چهارم – کازیه

برای تکمیل موشک کاغذی٬ از روی خط تای موجود در وسط شکل٬ کاغذ را به سمت بیرون تا می‌زنیم. سپس از روی خط چین سفیدرنگ مشخص شده در تصویر٬ به سمت داخل تا می‌زنیم٬ کاغذ را برمی‌گردانیم و مشابه همین تا را روی سمت دیگر کاغذ تکرار می‌کنیم.

آموزش موشک کاغذی - مرحله پنجم - کازیه
آموزش موشک کاغذی – مرحله پنجم – کازیه

بالهای موشک کاغذی را باز می‌کنیم و موشک ما آماده پرواز است.

آموزش موشک کاغذی - کازیه
آموزش موشک کاغذی – کازیه

امیدوارم از پرواز موشکی که ساختید لذت برده باشید. اگر به ساختن موشک علاقه دارید٬ در کازیه می‌توانید آموزش موشک اورانوس را هم ببینید.

 

7 دیدگاه

آواتار نویسنده

با عرض سلام و ادب حضور همکاران ودوستان گرامی و تشکر از درج مطالب مفید علمی و تصاویر — — بنده داور ، مدرس ، عضو فعال گروه های آموزشی و کمیته کیفیت بخشی به طرح جابر بن حیان در استان کرمانشاه هستم . در صورت تمایل شما ، بنده مایل به اشتراک گذاشتن اطلاعات در این زمینه جهت استفاده از تجارب یکدیگر در بالابردن کیفیت طرح ها و دست سازه های جابر بن حیان ،موشک کاغذی ، مسابقات فنی پرواز ، خوارزمی ، سازه های ماکارونی (دانش آموزی – دانشجویی ) – علوم آزمایشگاهی – رباتیک و ساخت گلایدرهای پروازی هستم .
تلفن همراه : ۰۹۱۸۲۷۷۱۵۴۸ + تلگرام ((( رامین کسرائی )))
( دانش آموزان سراسر کشور جهت سوال در مورد طرح های یاد شده و راهنمایی در ساخت عملی می توانند با شماره همراه تماس بگیرند )
شایان ذکراست ، اینجانب مدرس سخت افزار کامپیوتر – الکترونیک – رباتیک – سازه های هواپیمای بدون سرنشین دارای موتور پیستونی و الکتریکی ، گلایدر و رادیو کنترل آنها و ساخت ترکیبی سوخت این سازه ها نیز هستم .

آواتار نویسنده

امین

خیلی عالی بود لطفا روش ساخت موشک های کاغذی بیشتری بذارین

آواتار نویسنده

عادله

ممنون امین٬ سعی می‌کنم آموزش موشک‌های دیگر رو هم به زودی اضافه کنم

آواتار نویسنده

حسین

خیلی ممنون برای آموزش موشک کاغذی
قبلن درست میکردم ولی یادم رفته بود
من درست کردم و کلی کیف کردم

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز مشخص شده اند*

X