موشک کاغذی یکی از کاردستی‌های ساده اوریگامی است که زیاد ساخته می‌شود. بچه‌ها هنگامی که سر کلاس درس از حرف‌های معلم کلافه می‌شوند٬ با کاغذی که همیشه در دسترس است موشکی می‌سازند و مشغول بازی با موشک می‌شوند تا کلاس تمام شود. برای کودکانی که آرزوی پرواز و خلبان شدن را در سر دارند موشک کاغذی یک هواپیمای پیشرفته است که خودشان به عنوان بهترین خلبان دنیا هدایت آن را بر عهده دارند. با استفاده از اوریگامی می‌توان موشک‌های مختلفی ساخت. موشک های کاغذی ممکن است برای بیشتر ما به عنوان یک وسیله برای بازی و سرگرمی شناخته شده باشد ولی مهندس‌های هوافضا از موشک‌های کاغذی برای بررسی آیرودینامیک پرواز استفاده می‌کنند. اول اسفند امسال هم یک مسابقه پرتاب موشک کاغذی در اصفهان برگزار شده (سایت مسابقه). شما هم می‌توانید به راحتی یک مسابقه پرتاب موشک با اطرافیانتان برگزار کنید در ادامه این نوشته می‌توانید آموزش یک موشک کاغذی نیمه حرفه‌ای را در چند مرحله ساده ببینید.

موشک کاغذی

موشک کاغذی

آموزش موشک کاغذی

برای ساختن موشک کاغذی به یک کاغذ مستطیل شکل نیاز داریم. کاغذهای A4 و A5 برای ساخت موشک مناسب هستند.

آموزش موشک کاغذی

آموزش موشک کاغذی

 

در اولین مرحله ساخت موشک اوریگامی کاغذ را از وسط تا می‌زنیم و باز می‌کنیم. سپس گوشه های بالایی کاغذ را مطابق تصویر طوری تا می‌زنیم که اضلاع بالای شکل بر خط تای وسط کاغذ منطبق شوند.

آموزش موشک کاغذی

آموزش موشک کاغذی – مرحله اول

 

در مرحله بعدی برای ساخت موشک کاغذی بار دیگر کاغذ را طوری تا می‌زنیم که اضلاع مثلثی که تشکیل شده بر خط وسط شکل منطبق شوند.

آموزش موشک کاغذی - مرحله دوم

آموزش موشک کاغذی – مرحله دوم

 

حالا تمام تاهای قبلی را باز می‌کنیم. سپس مطابق تصویر زیر٬ ابتدا خط قرمز رنگ مشخص شده را به سمت داخل تا می‌زنیم و بعد از آن خط آبی را به سمت بیرون تا می‌زنیم. این کار را برای سمت دیگر کاغذ نیز تکرار می‌کنیم.

آموزش موشک کاغذی - مرحله سوم

آموزش موشک کاغذی – مرحله سوم

 

در این مرحله از ساخت موشک کاغذی دو مثلث در قسمت بالای شکل داریم. هر یک از مثلث‌ها را از روی خط چین قرمز رنگ مشخص شده به سمت داخل تا می‌زنیم. حالا یک مثلث بالای شکل تشکیل شده که آن را به سمت داخل تا می‌زنیم

آموزش موشک کاغذی - مرحله چهارم

آموزش موشک کاغذی – مرحله چهارم

 

برای تکمیل موشک کاغذی٬ از روی خط تای موجود در وسط شکل٬ کاغذ را به سمت بیرون تا می‌زنیم. سپس از روی خط چین سفیدرنگ مشخص شده در تصویر٬ به سمت داخل تا می‌زنیم٬ کاغذ را برمی‌گردانیم و مشابه همین تا را روی سمت دیگر کاغذ تکرار می‌کنیم.

آموزش موشک کاغذی - مرحله پنجم

آموزش موشک کاغذی – مرحله پنجم

 

بالهای موشک کاغذی را باز می‌کنیم و موشک ما آماده پرواز است.

آموزش موشک کاغذی

آموزش موشک کاغذی

امیدوارم از پرواز موشکی که ساختید لذت برده باشید.

مطالب مرتبط